Jak powstawał balonowy bolid

25.08.2014
Gotowy balonowy bolid czeka na publiczność.

Czyli krok po kroku - jak stworzyć dużą rzeźbę balonową.

Tworzenie dużych figur balonowych wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Dziś postaram się opowiedzieć o procesie ich powstawania na przykładzie bolidu wykonanego z balonów.

Krok pierwszy to praca biurowa, a więc stworzenie planu wykonania. W tym celu zakupiliśmy model wyścigówki, który ułatwił nam dobranie odpowiednich proporcji i przeniesienie ich na rozrysowany schemat bolidu. Pozwoliło to również na wyłapanie najbardziej charakterystycznych cech modelu i umieszczenie ich na projekcie. Na tym etapie trzeba było również dopasować kolory poszczególnych elementów i przemyśleć techniki ich wykonania.  Następnie rozrysowany został stelaż konstrukcji, której układ musiał umożliwić oplecenie balonami i wyprowadzenie wszystkich krzywizn i płaszczyzn.

Krok drugi to przeliczenie – na podstawie sporządzonych schematów – ilości potrzebnych materiałów, takich jak balony czy pręty, a następnie przygotowanie ich.

 

Krok trzeci czyli stworzenie stelaża z prętów aluminiowych. Rurki należało w odpowiednich miejscach powyginać pilnując kątów i długości. Następnie całość została poskładana i posklejana. Wewnątrz stelaża pojawiły się dodatkowe pręty nadające mu sztywność, tak aby cała konstrukcja była stabilna i trzymała nadany kształt.

 

Krok czwarty to poowijanie stelażu czerwonymi i czarnymi balonami, tak aby po wykonaniu pomiędzy balonami nie widać było srebrnych elementów konstrukcyjnych. Kolorystyka maskowania została dopasowana do koloru balonów, jakie później miał pojawić się w danym miejscu. Przygotowane zostały również mniejsze elementy, które później miały dołączyć do stelaża głównego. (np.: spoilery czy osie kół).

Krok piąty to transport przygotowanych elementów na miejsce, gdzie miał stanąć gotowy bolid. Tam stelaż ustawiony został w ten sposób, aby zapewnić sobie do niego swobodny dostęp z każdej strony.

 

Krok szósty to oplecenie balonami i montaż przedniego spoileru. W tym momencie można było już przejść do najważniejszego etapu.

 

Krok siódmy – oplot balonami całego przygotowanego stelaża.  Balony pompowane były na ustawionym w pobliżu DSSS i układane w pobliżu konstrukcji. Następnie poczynając od przodu szkielet był systematycznie oplatany balonami. Był to najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap, ale po jego zakończeniu model zaczął przypominać bolid. W czasie jego wykonywania konstrukcja wielokrotnie zmieniała swoje ułożenie w zależności od aktualnych potrzeb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok ósmy to oplecenie balonami tylnego spoileru, a następnie jego montaż i maskowanie balonami miejsca łączenia. Na tym etapie na modelu pojawiły się również naklejki.

Krok dziewiąty sprowadzał się do montażu półosi i stworzeniu kół, które następnie zostały założone na naszym modelu.

Krok dziesiąty i ostatni sprowadzał się do wykończeń i poprawek. Dodana została kierownica i pojedyncze detale. Wymienione zostały balony, z których zeszło powietrze oraz te, które ułożyły się krzywo.

 

Na koniec bolid został ustawiony w miejscu, gdzie miał być prezentowany i pozostało już tylko czekać na publiczność.

Krok 1 - rysujemy schematy i projekty wykonania balonowej figury.
Krok 2 - czyli przygotowujemy potrzebne materiały i narzędzia.
Krok 3 - wykonujemy stelaż z prętów aluminiowych.
Krok 5 - czyli oplatamy stelaż kolorowymi balonami.
Krok 6 - i montaż przedniego spojlera.
Krok 7 - zaczynamy oplatać stelaż balonami.
Krok 7 - coraz więcej balonów na stelażu.
Krok 7 - posuwamy się do przodu - coraz więcej balonów.
Krok 7 - czarne balony pojawiają się w użyciu.
Krok 7 - zaczynają pojawiać się boki z balonów.
Krok 7 - widać jak splątane są balony w czasie pracy.
Krok 7 - zbliżamy się do końca korpusu - w użyciu znów czarne balony.
Kroki 8 i 9 - zamontowane zostają spojlery, koła i naklejki.
Bolid z balonów po końcowych poprawkach.

Zaufali nam

Oferta na dekoracje balonowe

Blog o balonach

20.02.2025
Balony z helem dostarczyliśmy do jednego z wrocławskich biur. Pretekstem do tej delikatnej dekoracji było otwarcie przestrzeni po remoncie. Biuro odświeżono i odmalowano podnosząc również komfort pracy. I aby przywitać pracowników w starej ale nowej lokalizacji przygotowano niespodziankę. Właśnie w postaci witających...
19.02.2025
Bramę z balonów wykonaliśmy we wrocławskim Hotelu Haston. To dekoracja wejścia do sali w której odbędzie się karnawałowa impreza firmowa. Ponieważ w swoim klimacie miała nawiązywać ona do Weneckiego Balu maskowego uwzględniliśmy to w projekcie tej instalacji. Złoto-fioletowa kolorystka balonów wprost nawiązuje do...
18.02.2025
Dziś wczesnym rankiem, mimo siarczystego mrozu (-10 C) zapakowaliśmy nasz balonowóz i udaliśmy się na ulicę Sikorskiego we Wrocławiu. To właśnie tam otworzył się dziś nowy punkt znanej i lubianej sieci Gorąco Polecam. I to z tej okazji zainstalowaliśmy przed wejściem kolumny z balonów. Zwrócą one uwagę klientów i...