Jak odczytywać oznaczenia balonów.

29.04.2014

Balony opisywane są często tajemniczymi symbolami jak np.: 12’', B350 lub 260. Co one oznaczają i skąd się wzięły? Najprościej rzecz ujmując są to oznaczenia wielkości balonów w calach. Cal to ok. 2,54 cm, a więc balon 12'’ to balon o średnicy ok. 30 cm (12 x 2,54= 30,48 cm). I tak odpowiednio:

- balon 5'’ (tak zwany bąbelek) to balon o średnicy 12 cm,

- balon 10'’ to balon o średnicy 25 cm,

- balon 12’' to balon o średnicy 30 cm,

- balon 14'’ to balon o średnicy 35 cm,

- balon 16'’ to balon o średnicy 41 cm,

- balon 36'’ (tak zwane olbrzymy) to balon o średnicy 90 cm.

Są to wartości trochę umowne i różnią się w zależności od rodzaju balonów. I tak balony metalizowane są sztywniejsze niż pastelowe, co powoduje, że przy tej samej wielkości balon pastelowy możemy bezpiecznie nadmuchać do większego rozmiaru niż metalizowany. Dodatkowo sama guma też trochę inaczej pracuje i balon pastelowy będzie bardziej okrągły, a metalizowany bardziej owalny.

Ponieważ istnieją różne technologie produkcji, różne rodzaje matryc, a nie istnieją oficjalne normy dla balonów, to produkty różnych producentów potrafią się znacząco różnić między sobą. Jeżeli porównamy 12’ balony z tych najczęściej spotykanych w Polsce tj. Belbala, Gemara, Qualatexu i Sempertexu, to każdy będzie miał trochę inną wielkość, inny kształt. Dodatkowo balony różnych producentów różnią się odcieniami, śliskością, twardością, długością ogonka, trwałością, przepuszczalnością powietrza i helu, a nawet zapachem itd., ale ich porównanie to temat na odrębny wpis.

Oznaczenia 160, 260 – są oznaczeniami podłużnych balonów używanych do skręcania (modelowania) często nazywanych modelinami. Oznaczenie to również wywodzi się z rozmiarówki calowej i podaje dwa parametry balonów tj. ich grubość i długość. I tak:

- balon 160 – to balon o grubości 1 cala i długości 60 cali – czyli odpowiednio 2,5x150 cm,

- balon 260 – to balon o grubości 2 cali i długości 60 cali – czyli odpowiednio 5x150 cm,

- balon 350 – to balon o grubości 3 cali i długości 50 cali – czyli odpowiednio 7,5x125 cm,

- balon 640 – to balon o grubości 6 cali i długości 40 cali – czyli odpowiednio 15x100 cm.

Tu znowu musimy przyjąć powyższe wartości jako umowne, wystarczy nadmuchać kilka różnokolorowych balonów danego producenta, by różnice dostrzec gołym okiem.

Dodatkowo zamieszanie potęguje fakt, iż część producentów wprowadziła własne oznaczenia balonów, i na przykład balon 12-calowy z Belbala nosi oznaczenie B105. Dlatego jeżeli zależy nam na określonej wielkości balonów, najlepiej dopytać sprzedawcę o ich rozmiar w centymetrach. Pamiętać należy również o tym, iż balony trochę większe nie rozdmuchane do swojej maksymalnej objętości będą trwalsze niż te mniejsze nadmuchane do granic wytrzymałości. W wypadku wykonywania nadruków większe balony dają też możliwość zamalowania większego pola.

Zaufali nam

Oferta na dekoracje balonowe

Blog o balonach

04.04.2025
Bramę z balonów wykonaliśmy we Wrocławiu w Pasażu Grunwaldzkim. To dekoracja dla nowego salonu optycznego firmy Kodano. Do wykonania tej dekoracji wejścia użyliśmy balonów nawiązujących do ich firmowej kolorystyki tj. białych i pomarańczowych. Brama podkreśliła wejście i wyróżniła je na tle innych lokali. To z...
02.04.2025
Balonów z helem użyliśmy do dekoracji imprezy urodzinowej. Taki balonowy sufit nad parkietem to ciekawa opcja dekoracji imprez. Podkreśla nastrój i podkręca zabawę nie zabierając miejsca. Do tego takie realizacje wykonuje się stosunkowo szybko. Jeśli chcecie podkręcić swoje imprezy balonami zapraszamy do kontaktu z...
01.04.2025
Kolumny z balonów przygotowaliśmy w Galerii Por Łódź. To dekoracja z okazji otwarcia nowej restauracji KFC. Restauracja została usytuowana w obszarze galeryjnej strefy Food Court. Ponieważ nie posiada ona własnej Sali nie używaliśmy tym razem balonów helowych. Jednak wysokie balonowe słupy na pewno zwrócą uwagę...