Wielki test balonów helowych.
Kwestia czasu latania balonów helowych jest jednym z istotnych punktów poruszanych przez naszych klientów. Opublikowany przez nas artykuł poruszający ten temat spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników. W związku z tym wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom postanowiliśmy przeprowadzić test balonów helowych porównując czas latania balonów różnych producentów.
Do testu wybraliśmy najpopularniejsze w Polsce marki. Najczęściej polecanym balonem do helu jest balon 12 calowy (30 cm) – i bazując na oznaczeniach producentów do testu dobieraliśmy balony tej wielkości. Do testu wybraliśmy (kolejność alfabetyczna):
- Belbal – balon B105 – 30 cm
- Bro – balon 30 cm
- Everts-Pol – balon 30 cm
- Gemar – balon G110 – 30 cm
- Qualatex – balon 11’’ (Qualatex nie robi 12’’ a jego 11’’ odpowiada rozmiarem 12’’ innych producentów)
- Sempertex – balon 12’’
Wszystkie balony pastelowe, w kolorze białym (aby uniknąć wpływu barwników na wyniki testu). Użyty hel to tzw. hel balonowy z firmy Air Products. Balony napełnialiśmy przy pomocy DSSS (DSSS to urządzenie firmy Conwin pozwalające ustawić ciśnienie i czas dmuchania balonów z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy), tak aby każdy balon został napompowany tą samą ilością helu. Ciśnienie i czas zostały dobrane w ten sposób, aby balony rozdmuchiwane były do średnicy 30 cm. Aby wyeliminować wpływ spadku ciśnienia w butli na końcowe wyniki testu balony były dmuchane seriami po 6 sztuk. W każdej serii po jednym balonie od każdego z producentów. Łącznie nadmuchaliśmy helem 20 takich serii (a więc po 20 balonów każdego rodzaju). Łączny czas dmuchania balonów to ok. pół godziny. Czas latania zaczęliśmy mierzyć od momentu napompowania ostatniego z balonów. Balony zostały przeniesione i pozostawione w pokoju budynku w temperaturze pokojowej (bez dodatkowego grzania i bez klimatyzacji). Temperatura ulegała niewielkim zmianom zgodnie z naturalnym rytmem dobowym. Okna w pomieszczeniu były pozamykane, aby wyeliminować wpływ przeciągu i ew. „szurania balonów po suficie”. Do balonów dowiązaliśmy półtorametrowe plastikowe wstążki, aby warunki były bardziej zbliżone do warunków w jakich używamy ich przy wykonywaniu dekoracji. Po napompowaniu balony oznaczane były cyframi przy użyciu markera wodnego do balonów.
W czasie pompowania pękło aż osiem balonów Bro i po jednym Gemara, Qualatexu i Sempertexu. Balony pękające w czasie dmuchania uzupełniane były kolejnymi balonami dobranymi z paczki. Balony Bro były wyraźnie przepompowane i w czasie pierwszej godzimy testu pękły kolejne trzy.
A teraz najważniejsze, czyli wyniki testu. Co nas zaskoczyło – nie było grupy balonów, w której wszystkie balony latały by powyżej 20 godzin. Najsłabsze okazały się balony Bro – pierwszy balon opadł po 14 godzinach i 15 minutach, średni czas latania to 15 godzin i 41 minut. Wielkim rozczarowaniem okazały się balony Qualatexu z miejscem przedostatnim i średnim czasem 16 godzin i 36 minut. Miejsce czwarte (trzecie od końca) to włoski Gemar ze średnim czasem 17 godzin i 55 minut. Miejsce trzecie – i tu duże zaskoczenie, bo to Everts-Pol z średnim czasem 18 godzin i 54 minuty. Miejsce drugie to Belbal ze średnim czasem 19 godzin i 7 minut – tu spodziewaliśmy się zdecydowanie lepszego wyniku. I nasz zwycięzca czyli Sempertex ze średnim czasem 19 godzin i 59 minut. Najdłużej latający balon w teście utrzymał się w powietrzu 20 godzin i 33 minuty. Tabelka z podsumowaniem wyników – najkrótszym, średnim i najdłuższym czasem latania pojedynczych balonów widoczna jest na załączonej grafice.
Podsumowanie:
Powyższy test pokazał różnice czasu latania balonów różnych producentów w tych samych warunkach. Zmiana warunków takich jak używany hel, temperatura, czy ilość gazu – będzie miała wpływ na długość latania balonów, jednak podane wartości dają nam orientacyjny pogląd na możliwości danych balonów. Jako bezpieczny czas przy wykonywaniu dekoracji należałoby przyjąć minimalny czas latania – da to nam pewność że dekoracja będzie dobrze wyglądała przez cały czas imprezy.